A közös önkormányzati hivatalok igazgatási szerepének alakulása

The evolution of the administrative role of the local governments’ common municipal offices

LETÖLTÉS DOI: 10.59809/Comitatus.2024.34-248.73

Gyergyák Ferenc, igazgatásszervező, szabályozási (kodifikációs) szakjogász, a Nemzeti Közszolgálati Egyetem mesteroktatója, a Települési Önkormányzatok Országos Szövetsége főtitkára, az NKE TKP2021-NKTA-51 „Fenntartható államkormányzás és innovatív közszolgáltatások” projekt kutatója, gyergyak@toosz.hu, ORCID: 0000-0001-5971-9536

Kulcsszavak: közös önkormányzati hivatal| önálló önkormányzati hivatal (polgármesteri hivatal) | hivatali struktúra | igazgatási feladatok

Ferenc Gyergyák, administrative organiser, regulatory (codification) lawyer, Master of the Ludovika University of Public Service, Secretary General of the National Association of Municipalities, researcher of Ludovika University of Public Service project TKP2021-NKTA-51”Sustainable public governance and innovative public services”, gyergyak@toosz.hu, ORCID: 0000-0001-5971-9536

Keywords: local governments’ common municipal office | local government’s autonomous municipal office (mayor’s office) | office structure | administrative tasks

Absztrakt: A tanulmány a közös önkormányzati hivatalok igazgatási szerepének alakulását tekinti át, amely nem szakítható el a – jellemzően – községi polgármesteri hivatalok igazgatási szerepével való összehasonlítástól. Ennek során vizsgálandó, hogy van-e különbség a községi igazgatási feladatokban a polgármesteri hivatalok és a közös önkormányzati hivatalok között, továbbá befolyásolja-e az igazgatási feladatok színvonalát, az ügyfelek általi elérhetőségét a közös önkormányzati hivatal szervezeti struktúrája. Ehhez két hipotézist állítottam fel: 1. hipotézis: A közös önkormányzati hivatalok igazgatási szerepe nem azonos a székhely és a társtelepülés(ek) esetében. 2. hipotézis: A közös önkormányzati hivatalok és a polgármesteri hivatalok igazgatási szerepének alakulása között nincs különbség.

Abstract:The study reviews the evolution of the administrative role of the local governments’ common municipal offices, which cannot be separated from the comparison with the administrative role of the – typically – local government’s autonomous municipal offices (mayor’s offices). It will be examined whether there are differences in the administrative tasks of municipalities between the local government’s autonomous municipal offices (mayor’s offices) and the local governments’ common offices, and whether the organisational structure of the local governments’ common municipal office influences the quality of administrative tasks and their accessibility to customers. To this end, two hypotheses have been put forward: Hypothesis 1: The administrative role of the local governments’ common municipal  offices is not the same for the headquarters and the co-municipality(ies). Hypothesis 2: There is no difference in the evolution of the administrative role of the local governments’ common municipal offices and the local government’s autonomous municipal offices (mayor’s offices).

Balázs István: A magyar közigazgatásátalakulása a rendszerváltástól napjainkig, Új Magyar Közigazgatás, 2012/12, 2–13.

Balogh Györgyi: Párhuzamok és ellenétetek a közös önkormányzati hivatalok világában, avagy közös-e a közös önkormányzati hivatal?, Demokratikus Helyi Közigazgatás Fejlesztéséért Alapítvány, Budapest, 2022, 28. Elérhető: dhkfa.hu (Letöltés ideje: 2024.01.06.)

Dr. Bekényi József – dr. Gyergyák Ferenc: Közös önkormányzati hivatalok megalakulása, a jelenleg még önálló polgármesteri hivatalok, körjegyzőségek átalakulásának folyamata közös hivatallá, Új Magyar Közigazgatás, 2013/1, 38–41.

Fürcht Pál: A településközi együttműködés egyes kérdései, Magyar Közigazgatás, 2000/9.

Hoffman István: Önkormányzati közszolgáltatások szervezése és igazgatása – Az elmélet és a gyakorlat tükrében, ELTE Eötvös Kiadó, Budapest, 2009, 396.

Horváth M. Tamás – Józsa Zoltán: Az államigazgatás helyi és területi szervei: koncentráció és koncentrátum, in: Jakab András – Gajduschek György (szerk.): A magyar jogrendszer állapota, MTA Társadalomtudományi Központ, Budapest, 2016, 564–583.

Kéki Zoltán: A kistérségi és a körzeti igazgatás, in: Csefkó Ferenc (szerk.): Ünnepi kötet Ivancsics Imre egyetemi docens, decan emeritus 70. születésnapjára, Pécsi Tudományegyetem Állam- és Jogtudományi Kara, Pécs, 2008, 233–240.

Schutzbach Ferenc: A községi önkormányzatok és körjegyzőségek, Új Magyar Közigazgatás, 2011/10, 36–37.

Veilandics Eszter: A községi jegyző szerepének átalakulása, feladat- és hatáskörének változásai, Összehasonlító elemzés egy jegyző szemszögéből, UNIVERSITAS-GYŐR Nonprofit Kft., Győr, 2023, 279.

HIVATKOZOTT JOGSZABÁLYOK

Magyarország Alaptörvény (2011. április 25.).

1990. évi LXV. törvény a helyi önkormányzatokról.

2010. évi CXXVI. törvény a fővárosi és megyei kormányhivatalokról, valamint a fővárosi és megyei kormányhivatalok kialakításával és a területi integrációval összefüggő törvénymódosításokról.

2011. évi CLXXXIX. törvény Magyarország helyi önkormányzatairól.

2012. évi XCIII. törvény a járások kialakításáról, valamint egyes ezzel összefüggő törvények módosításáról.

218/2012. (VIII. 13.) Korm. rendelet a járási (fővárosi kerületi) hivatalokról.