Pro Regio Díjat kapott Oláh Miklós
a Comitatus Önkormányzati Szemle alapító szerkesztője
Dr. Navracsics Tibor területfejlesztési miniszter a terület-és regionális fejlesztés, a térségi együttműködés előmozdítása, a társadalom, a gazdaság és a környezet összehangolt fejlesztése terén végzett kiemelkedő tevékenysége elismeréseként a PRO REGIO DÍJAT adományozta, 2023. szeptember 30-án OLÁH MIKLÓS részére.
„Oláh Miklós szociológus, a Balatoni Integrációs és Fejlesztési Ügynökség Közhasznú Nonprofit Kft. Társadalomtudományi Kutatócsoportjának vezetője a Kutatócsoport megalakulása, 2001 óta. A Comitatus Önkormányzati Szemle valamint a laphoz tartozó alapítvány és egyesület alapítója és tagja (1991-től), a Magyar Politikai Intézet (MAPI) alapító tagja (1996), a Nyilvánosságért és Civil Társadalomért Alapítvány kuratóriumának elnöke (2000-től), a Veszprém Megyei Nonprofit Központ alapító programvezetője (2000-2001), a Balatoni Civil Szervezetek Szövetségének elnökségi tagja majd alelnöke (2007-2012). A Veszprémi Érseki Hittudományi Főiskola és a Veszprémi Egyetem egykori oktatója, Balatonfűzfő város önkormányzati képviselője, a Településfejlesztési és Településüzemeltetési Bizottság elnöke (2006-2010).
Szociológusi munkáját a Központi Statisztikai Hivatal társadalomstatisztikusaként kezdte ahol a későbbiekben is alkalmazott szilárd módszertani következetességét megalapozta. A rendszerváltást követően az átalakuló Veszprém Megyei Önkormányzat Közigazgatási és Informatikai Szolgáltató Irodájának kutatásvezetőjeként dolgozott, ahol érdeklődése a helyi társadalmi attitűdök és a közvélemény kutatásáról egyre inkább az önkormányzatiság és a területpolitika irányába fordult. A megyei önkormányzatnál eltöltött bő egy évtized gyümölcse a szakmai, tudományos közélet egyik mindmáig fontos platformja, a Comitatus Önkormányzati Szemle, valamint az, hogy Veszprémben, a megyei önkormányzat szoros kötelékében kialakult egy a közigazgatással, társadalomkutatással, területpolitikával, önkormányzatisággal foglalkozó gondolkodó-alkotó közösség, mely képes volt a tudományos eredményeket a gyakorlati döntéshozatal számára hasznosíthatóvá tenni. Oláh Miklós mindezeknek alapítója, párbeszédre nyitott aktív tagja volt. A megyék és régiók problematikáját belülről ismerve következetes és felkészült szereplője volt a területi középszintről kialakult szakpolitikai vitáknak, melyek nem csak az akkori kutatók, tervezők számára szolgálnak tanulságokkal.
Négy évtizedes szakmai pályafutásának második felét a Balaton régió társadalmi-gazdasági jellemzői kutatásának szentelte. A 2000-es évektől immáron nem egy közigazgatási térben, hanem egy természetes régióban jelentkező kihívások feltárására, és az azokra adható, tudományos eszközökkel alátámasztott, a közjót szolgáló területpolitikai válaszok megtalálására fordította energiáit. A Balaton Fejlesztési Tanács munkaszervezeteként működő Balatoni Integrációs és Fejlesztési Ügynökség Társadalomtudományi Kutatócsoportjának vezetőjeként közel 100, társadalmi-gazdasági tematikájú kutatást irányított a Balaton térségében, melyek eredményei nemcsak a Kormány által elfogadott Balaton fejlesztési koncepciókban és egyes megvalósult projektekben jutottak érvényre, hanem érdemben formálták és moderálták a Balatonról folytatott társadalmi és szakpolitikai diskurzusokat. Szakértelmét dicséri a balatoni fejlesztéspolitikai és társadalmi-gazdasági tematikájú monitoring rendszer kialakítása, mely éves rendszerességgel, széles tematikai spektrumon szolgáltat a térségi döntéshozatal számára jól hasznosítható információkat.
Kutatóként és szakpolitikai tanácsadóként a helyi társadalmi folyamatok valamint igények árnyalt ismerete és képviselete motiválja, melyben kitüntetett szerep jutott a helyi és területi identitás megnyilvánulási formáinak, a partnerség és nyilvánosság biztosításának, valamint a felelős döntéshozatal regionális szinten sokszor túlmutató kérdéseinek. Szemléletének fontos eleme, hogy mindezeket nem csak a tudományos élet, hanem a közvélemény számára is érthetővé, elérhetővé igyekszik tenni.
Szakmai tevékenységét a módszertani következetesség mellett a kreativitás, az innovációs lehetőségek kutatása, valamint a tudományterületek közötti eredményes párbeszéd elősegítésének szándéka jellemzi. Oláh Miklós partnerségre és párbeszédre törekvő személyiségét tükrözi közéleti aktivitása, melynek főbb állomásai a Balatoni Civil Szervezetek Szövetségének alelnöki, valamint a Nyilvánosságért és Civil Társadalomért Alapítvány kuratóriumi elnöki tisztsége, illetve a lakóhelyén, Balatonfűzfőn egy cikluson át vállalt önkormányzati képviselői feladatkör, amellyel egy időben a város önkormányzatának Településfejlesztési és Településüzemeltetési Bizottságát is vezette.
Tevékenységét Veszprém megye önkormányzata 1997-ben Pro Comitatu-díjjal, a Balatoni Szövetség pedig 2017-ben Balaton-díjjal ismerte el.
A szakmai köztudatban a Balatonra fókuszáló életművének kiemelkedő eredményei nem csupán szűkebb pátriáját gyarapították. A magyarországi közigazgatási terek 21. századi reformjában, ezen belül a modernkori járások létrejöttében és eredményes működésében betöltött kulcsszerepe a hazai társadalom egésze számára teremtett kézzel fogható értéket. A hazai területi elemzésben, tervezésben és monitoringban előállított, számos hozzá köthető módszertani innováció a területpolitikában érdekelt tudományos és szakmai közösség szemléletét és eszköztárát szélesítette, az Oláh Miklóst jellemző kreativitásra és párbeszédkészségre serkentve az abban résztvevőket.”
Oláh Miklós méltatását Fekete Károly a munkatárs, a barát és a Comitatus szerkesztője írta.
A díjátadásról további részletek itt olvashatóak:
https://kormany.hu/hirek/miniszteri-elismereseket-adomanyozott-navracsics-tibor
A szerkesztőbizottság és a szerkesztőség nevében gratulálunk Oláh Miklósnak a méltán elnyert jeles szakmai elismeréséhez.
Zongor Gábor,
a Comitatus szerkesztőbizottságának elnöke