Gyenesei Istvánra emlékezve
(1948. április 1. – 2024. március 21.)
A Comitatus Önkormányzati Szemle története szempontjából meghatározó jelentőségű volt a folyóirat indulása. Már az első, 1991 júliusban megjelent szám is a Megyei Önkormányzatok Országos Szövetsége (MÖOSZ) lapjaként került kiadásra, így a kezdetektől sikerült szakmai és pénzügyi támogatásban részesülnie a szerkesztőségnek a megyék által. A MÖOSZ támogató döntésére a Somogy megyei Lengyeltótiban került sor, ahol a megyei közgyűlési elnökök Gyenesei István meghívásának tettek eleget. (Ezen a találkozón egyébként jelen volt Göncz Árpád köztársasági elnök is.) Gyenesei István vezetői tapasztalata és megyei elkötelezettsége jelentős szerepet játszott abban, hogy a megyei elnök kollégák támogatták a Comitatus megjelenését.
Gyenesei István közéleti pályájának meghatározó részében a területi önkormányzás volt a fókuszban. Tudta és érezte a megye jelentőségét és fontosságát a települési önkormányzás szempontjából. Ugyanakkor ízig-vérig politikus is volt, aki nem volt megelégedve a rendelkezésre álló keretekkel és lehetőségekkel. Mindig törekedett az új, addig járhatatlan utak felfedezésére és azok járhatóvá tételére.
Rövid visszaemlékezésemben nem kívánok részletesen kitérni mindazokra a fontos, de már sokak által leírt életszakaszokra, amelyek a frissen szerzett agrárközgazdász diplomával a nagybajomi termelőszövetkezetben kezdődött, majd a KISZ és az MSZMP politikai apparátusában folytatódott.
Szülőhazájában, Somogy megyében 1985-ben lett az ország legfiatalabb megyei tanácselnöke, majd 1990-ben a megyei közgyűlés első elnöke. Politikai érzékének köszönhetően 1994-ben létrehozta a Somogyért egyesületet, amelynek elnöke volt haláláig. A Somogyért életre hívásával azt bizonyította, hogy a politikai pártok mellett lehetséges a civil szempontokat érvényesíteni az önkormányzatok választott világában. Meggyőződése volt, hogy a politika nem csak a pártok terepe, hanem helye van ott a különféle és eltérő világnézetű, de a köz javát szolgálni kívánó polgárok együttműködésének is. A Somogyért viszonylag rövid időn belül népszerűvé vált és így az 1994-es megyei közgyűlési választáson a mandátumok 25%-át megszerezve a második legerősebb frakcióval rendelkeztek, bár ebben a ciklusban nem választották meg a közgyűlés elnökének. Az ezt követő két választási ciklusban, 1998 és 2006 között, viszont kétszer is megválasztották a közgyűlés elnökének, miközben a Somogyért növelni tudta a mandátumainak számát.
Gyenesei István az országos politikai életben is szerepet vállalt, amikor a Harmadik Oldal Magyarországért Egyesület elnökeként a Centrum Párt színeiben indult a 2002-es parlamenti választásokon is. Ekkor még nem járt sikerrel. Ezért a 2006-os országgyűlési választáson, mivel csak politikai pártoknak van lehetősége a mandátum szerzéshez, a Somogyért Egyesület önálló választási pártot alapított Somogyért Szövetség néven. A civil gyökerű pártnak Gyenesei István volt az egyetlen jelöltje, viszont a Nagyatád központú választókerületben a második fordulóban szerzett győzelmével bejutott az Országgyűlésbe. Így a Somogyért elérte legnagyobb választási sikerét. Gyenesei István pedig csaknem egy éven át 2008 és 2009 között a Gyurcsány-kormány önkormányzati minisztereként igyekezett a vidék és a térség és a települési érdekek megjelenítésére. Megint csak első volt, mivel korábban nem volt önálló önkormányzati minisztérium. (E minőségében interjút is adott a Comitatusnak, megjelent: 2008. június 24-31 pp.)
Somogy megyét továbbra sem hagyta el, így gyakorlatilag 1985-től 2024-ig, a haláláig a megyei testület tagjaként és négy ciklusban annak elnökeként szolgálta a térsége településeinek és lakosságának érdekét. Ez a teljesítménye is országosan egyedülálló.
Gyenesei István nagyon sokszínű egyéniség volt, aki folyamatosan képezte magát, hisz az agárközgazdászi diplomája megszerzését követően elnyerte a doktorátust is, valamint politológiai tanulmányokat is folytatott, míg végül 2014-ben a Budapesti Corvinus Egyetemen pálinkamesteri szakmérnök végzettségét szerzett. Mint minden területen, itt is a lehető legjobb minőség elérésére törekedett, így nem meglepő, hogy a nevét viselő pálinkák és párlatok a Somogyi Értékek közé kerültek.
Gyenesei István életének szerves része volt a sport tisztelete és gyakorlása, valamint kiemelten a családcentrikusság, a család szeretete.
Gyenesei István a Comitatus alapító szerkesztőbizottságának tagja volt, majd 1998-2002 között ismételten tevékenyen részt vett a szerkesztőbizottság munkájában. A későbbiekben is elkötelezett támogatója a volt a folyóiratnak, többször (a repertórium tanúsága szerint 10 alkalommal) publikált a lapban és „36 éve a megyei testületben” címmel 2021-ben megírta visszaemlékezését is a Comitatus 30 év/könyvbe. Az itt megjelent írása befejező gondolataival zárom megemlékezésemet:
„Még mindig képes és kész vagyok tenni, hozzátenni ahhoz, hogy jobb legyen élni ezen a talpalatnyi földön. Hogy ne csak országunk, de hazánk is legyen, ahol a házaink valódi otthonokká válhatnak és ahol nem csupán statisztaszerepet szánnak az önkormányzati megyéknek!”
Nyugodjék békében!
Zongor Gábor, a pályatárs