A közös önkormányzati hivatalok önkormányzati és térségi nézőpontból

The local governments’ common municipal offices from the local and regional perspective

LETÖLTÉS DOI: 10.59809/Comitatus.2024.34-248.37

Zongor Gábor, jogász, nyugdíjas önkormányzati érdekvédő, az NKE TKP2021-NKTA-51 „Fenntartható államkormányzás és innovatív közszolgáltatások” projekt közös önkormányzati hivatali kutatás vezetője, zongor53@gmail.com, ORCID: 0009-0009-4269-4243

Kulcsszavak: kötelező önkormányzati társulás | önkormányzati hivatal | jegyző | polgármester

Gábor Zongor, lawyer, retired local government advocate, head of the local governments’ common municipal offices research, Ludovika University of Public Service project TKP2021-NKTA-51”Sustainable public governance and innovative public services”, zongor53@gmail.com, ORCID: 0009-0009-4269-4243

Keywords: mandatory association of local governments | municipal office | chief clerk of municipal office | mayor

Absztrakt: A 2010-es kétharmados parlamenti többséget biztosító választásokat követően az Orbán kormány átfogó közjogi átrendezést hajtott végre, amely érintette az önkormányzati szférát is. Immáron több, mint tíz esztendeje jött létre a közös önkormányzati hivatali rendszer. A tanulmány első része az elmúlt évtizedre kitekintve mutatja be a jelenlegi helyzetet, döntően a térségi szempontok figyelembevételével. A második részben a 2023 szeptemberében az érintett polgármesterek és jegyzők körében végzett online kérdőíves kutatás eredményének vázlatos bemutatására kerül sor. A harmadik, befejező rész javaslatokat fogalmaz meg a kutatás eredményeinek felhasználásával.

Abstract: Following the 2010 elections, which secured a two-thirds majority in parliament, the Orbán government carried out a comprehensive overhaul of public law, which also affected local government. It is now more than ten years since the establishment of system of local governments’ common municipal offices. The first part of this study looks back over the last decade and presents the current situation, mainly from a regional perspective. The second part outlines the results of an online questionnaire survey of the mayors and chief clerks of municipal offices concerned, carried out in September 2023. The third and final part makes recommendations based on the results of the survey.

Balogh Györgyi: Párhuzamok és ellenétetek a közös önkormányzati hivatalok világában, avagy közös-e a közös önkormányzati hivatal?, Demokratikus Helyi Közigazgatás Fejlesztéséért Alapítvány, 2022. Elérhető: dhkfa.hu

Bekényi József – Gyergyák Ferenc: Közös önkormányzati hivatalok megalakulása, a jelenleg még önálló polgármesteri hivatalok, körjegyzőségek átalakulásának folyamata közös hivatallá, Új Magyar Közigazgatás, 2013/1, 38–40.

Gyergyák Ferenc: Kerekasztal-beszélgetés a közös önkormányzati hivatalok felállításának, működésének tapasztalatairól, Új Magyar Közigazgatás, 2014/1, 9–99.

Szabó Tamás: Együttműködések és kistelepülési önkormányzati koordinációk – az elmúlt évtized jogalkotásának közpolitikai hatásai, in: Laki Ildikó – Szabó Tamás (szerk.): Kényszerpályák és lehetőségek – A községi igazgatás és feladatellátás dimenziói napjainkban, Homo Oecologicus Alapítvány – Települési Önkormányzatok Országos Szövetsége, Budapest, 2019, 98–133.

Zongor Gábor: A települési önkormányzatok mikrotérségi együttműködése, Új Magyar Közigazgatás, 2011/10, 27–33.

Zongor Gábor: Önkormányzati HR, Az önkormányzat humán erőforrásai, Önszervező önkormányzat 5., Dialóg Campus Kiadó, Budapest, 2018.

Zongor Gábor: Az új önkormányzati hivatalokról, Új Magyar Közigazgatás, 2013/9, 37–42.